powrót do listy

Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałęcz Malarstwo

W malarstwie nie odzwierciedlam zawidzianej rzeczywistości, ale czerpię z niej to, co mnie inspiruje i prowokuje do namalowania obrazu. Przetwarzam rzeczywistość w wyobraźni, aby móc na płótnie stworzyć atmosferę, opowiedzieć historię, która wywoła we mnie i w odbiorcy emocje. Inspiruje mnie ciągle coś nowego, dlatego sięgam po różne środki wyrazu, aby precyzyjnie oddać klimat i swoją fascynację tematem. Dzięki temu moje obrazy są różne i każdy widz może wśród nich znaleźć coś bliskiego sobie.

Magdalena Nałęcz


„Magda uprawia malarstwo dojrzałe o odcieniu ekspresjonistycznym, bardzo osobistym, z rozwagą pozostając jednocześnie w linii tradycji. Temat pejzażu warunkuje sposób wyrażania się i zakłada pewną postawę wobec życia. (…) W obrazach na płótnie przywołuje krajobrazy, domy, światła, obecnie już niezależne od pewnej geografii. (…) W nich właśnie doświadczenie estetyczne staje się sprawą podstawową, zaś rzeczywistość zostaje odsunięta na plan dalszy do tego stopnia, że stwarza tu świat malarski o charakterze mistyczno-symbolicznym.
Odnoszę wrażenie, że Magda Nałęcz sięga do istoty w tradycji malarstwa pejzażowego, podejmując próbę teologizowania pejzażu, w którym na pozornie ubogiej ziemi znajduje miejsce dla Boga i człowieka. Bogactwo użytych środków malarskich oraz znakomite opanowanie warsztatu wzbogaca malarstwo Magdy czysto współbrzmiąc z warstwą tematyczną. Artystka dzieł świadomie stosuje własną regułę, która koryguje pierwotne wzruszenie czyniąc je prawdziwie poważnym.”
Sławomir Karpowicz, 1998

Jesteś zainteresowany zakupem?

Napisz do nas, a my przedstawimy Ci ofertę zakupu obrazu

Obraz: